100.lecie Cudu nad Wisłą – chwała polskiego oręża

18 sierpnia 2020|01:35

Uroczystości upamiętniające 100.lecie Bitwy Warszawskiej zapoczątkowała Msza św. w czwartek 13 sierpnia 2020 roku, w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na warszawskiej Pradze. Przewodniczył jej JE kard. Kazimierz Nycz. Wśród zebranych byli członkowie Akcji Katolickiej. W uroczystościach w Warszawie, Ossowie i Radzyminie uczestniczyła prezes Zarządu DIAK Bogumiła Kania-Łącka wraz z małżonkiem.

W kolejnym dniu świętowania Cudu nad Wisłą o godz. 18.00 z Sanktuarium MB Łaskawej wyruszyła procesja z Figurą Patronki Stolicy, która przeszła ulicami Starego Miasta. Bezpośrednio po niej rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem JE ks. abp. Stanisława Gądeckiego metropolity poznańskiego, przewodniczącego KEP. Poświęconą przez Przewodniczącego KEP Buławą Hetmańską udekorowano Matkę Bożą Łaskawą Strażniczkę Polski.

Główne uroczystości rozpoczęły się przy krzyżu w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki, a następnie udano się na cmentarz wojskowy w Ossowie. Mszy św. polowej przewodniczył abp. Stanisław Gądecki. W jej trakcie ukoronował obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który od lat 30. XX wieku znajduje się w Sanktuarium Narodowym w Ossowie. Wśród składających po Eucharystii kwiaty w miejscu pamięci pogromu Bolszewików była również delegacja Akcji Katolickiej. Po zakończeniu oficjalnej części członkowie AK udali się na zwiedzanie sąsiedniej Kobyłki.

Uroczystość poświęcenia figury Matki Bożej Łaskawej, wotum wdzięczności za ocalenie Ojczyzny przed nawałą bolszewicką w roku 1920 miała miejsce w niedzielę 16 sierpnia w Sanktuarium im. św. Jana Pawła II. O godz. 12.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Akcję Katolicką na uroczystościach w Radzyminie reprezentowali: prezes KIAK Urszula Furtak, prezes AK Archidiecezji Poznańskiej Bogumiła Kania – Łącka, Jacek Łącki, prezes AK Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej Ryszard Furtak, prezes Archidiecezji Warszawskiej Elżbieta Olejnik i wiceprezes Tadeusz Kulik, prezes AK Diecezji Warszawsko-Praskiej Katarzyna Jasińska. Obecny był także poczet sztandarowy Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Nasze Stowarzyszenie złożyło w darze przeznaczonym na wyposażenie Sanktuarium św. Jana Pawła II: cztery świece ołtarzowe (Diecezja Warszawsko-Praska); cztery lichtarze ołtarzowe (KIAK); kociołek na wodę święconą i kropidło (Archidiecezja Warszawska). Po zakończonej Mszy św. przedstawiciele Akcji Katolickiej udali się na Cmentarz Wojenny 1920.

Czytaj więcej:

Nad wrogiem daj nam zwycięstwo,

Maryjo Matko Łaskawa

Radzymin, wypełnić dług wdzięczności.

info i zdjęcia za KIAK