Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca

31 grudnia 2022|19:16

Benedykt XVI zmarł dzisiaj o godz. 9.34 w swojej rezydencji w Watykanie. 17 kwietnia ukończył 95 lat. Papież senior odszedł do wieczności w klasztorze Mater Ecclesiae, którą wybrał na swoją rezydencję po ustąpieniu z urzędu Następcy Apostoła Piotra w 2013 roku.

Od poniedziałku, 2 stycznia ciało Papieża seniora będzie wystawione w Bazylice św. Piotra, gdzie wierni będą mogli się pomodlić i pożegnać go. Tego dnia Bazylika będzie czynna od 9.00 do 19.00, we wtorek i w środę od 7.00 do 19.00.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Papieża Franciszka odbędą się w czwartek 5 stycznia, o godzinie 9.30 na Placu św. Piotra. Nie są przewidziane bilety na udział w ceremonii pogrzebowej.

TESTAMENT DUCHOWY BENEDYKTA XVI

Archidiecezjalna Msza żałobna w intencji śp. Benedykta XVI odbędzie się w poniedziałek, 9 stycznia 2023 r., o godz. 18.00 w katedrze poznańskiej. Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wszystkich Kapłanów, Osoby życia konsekrowanego i Wiernych świeckich.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, weźmie udział w pogrzebie papieża Benedykta XVI w Rzymie 5 stycznia 2023 r. W dniu pogrzebu Benedykta XVI 5 stycznia o godz. 9.30 zabiją dzwony kościelne we wszystkich parafiach Archidiecezji. Dzwony najstarszej katedry na ziemiach polskich w Poznaniu zabrzmiały także po ogłoszeniu wiadomości o śmierci Papieża 31 grudnia.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Arcybiskup Stanisław Gądecki wystosował Kondolencje po śmierci Ojca Świętego Benedykta XVI – czytaj

Papież Benedykt XVI – Joseph Ratzinger przyszedł na świat 16 kwietnia 1927 r., w Wielką Sobotę, w małej bawarskiej miejscowości Marktl am Inn należącej do niemieckiej diecezji Passau. Ojciec przyszłego papieża, Joseph, wywodził się z rodziny chłopskiej z południowej Bawarii i był komisarzem żandarmerii. Ze względu na jego pracę rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania. Matka Maria pochodziła z rodziny rzemieślniczej z Rimsting leżącego nad jeziorem Chiem; przed zamążpójściem była kucharką. Jego mottem biskupim były słowa: Cooperatores Veritatis — «Współpracownicy Prawdy». Tym zawołaniem pragnął podkreślić wagę podążania za prawdą i służenia jej „w dzisiejszym świecie, w którym temat prawdy jest prawie całkowicie zaniedbany i faktycznie wydaje się być czymś zbyt wielkim dla człowieka, mimo że wszystko się rozpada, jeśli brakuje prawdy”.

Benedykt XVI sprawiał, że zachwycaliśmy się Bogiem i otwierał nasze serca dla Jezusa. Zależało mu na tym, żeby cały świat Go poznał i odkrył rolę, jaką Jezus pełni w życiu każdego człowieka. Tak zmarłego dziś Benedykta XVI wspomina abp Mieczysław Mokrzycki, który przez kilka lat pontyfikatu był jego drugim sekretarzem.