Gorliwość misyjna naszego Patrona

28 kwietnia 2019|23:13

Uroczystości odpustowe św. Wojciecha, Patrona Polski i Akcji Katolickiej

Wielkość świętego Wojciecha nie blaknie pomimo upływu wieków. Takie przesłanie płynie z Gniezna. Zakończyły się tam dziś uroczystości odpustowe ku czci męczennika.
Ich głównym punktem była Msza św. sprawowana na Placu świętego Wojciecha. Metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik w homilii podkreślał: Ten święty nadal fascynuje ludzi, nadal nas inspiruje. Ciągle jest aktualna jego gorliwość misyjna, jego troska, aby nieść Ewangelię Chrystusa na krańce ziemi, tym, którzy jej nie znają, ale także tym, którzy o niej zapomnieli. Niezwykły jest fenomen naszego patrona – pierwszego misjonarza męczennika na polskiej ziemi.

Tegoroczne uroczystości odpustowe przeżywane były w łączności z jubileuszami: 70-leciem ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego do gnieźnieńskiej katedry oraz 40-leciem pierwszej pielgrzymki świętego Jana Pawła II do Polski. I my dziś zebrani, tak jak wtedy, u stóp Bazyliki Prymasowskiej, pragniemy dziękować Bogu, przez wstawiennictwo świętego Wojciecha, za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do naszej ojczyzny, również do Gniezna – mówił prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. To właśnie wtedy Papież Polak po raz pierwszy wręczył krzyże misyjne osobom wybierającym się na misje. Ten zwyczaj pozostał. Dziś również misjonarze dostali krzyże.

W uroczystościach ku czci św. Wojciecha wzięli udział także przedstawiciele Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.
info za Radio Watykańskie
zdjęcia J. Andrzejewski
i R. Furtak
czytaj więcej: