I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich

15 kwietnia 2018|02:11

Parafialna Rada Duszpasterska

– nie tylko radzi, ale przede wszystkim służy

            Wielu członków Akcji Katolickiej zasiada w Parafialnych Radach Duszpasterskich, współpracując z przedstawicielami innych grup duszpasterskich, a nade wszystko z księdzem proboszczem. W sobotę 14 kwietnia 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, 1052 lata od chrztu Polski, odbył się I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich. Został przygotowany przez Archidiecezję Poznańską we współpracy z Fundacją „Pro Publico”. Hala targowa zgromadziła ponad 1100 osób, dla których parafia jest miejscem realizacji powołania. Podstawą działania na Bożej niwie jest modlitwa i formacja. Tak więc spotkanie rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego. Podczas homilii Metropolita przypomniał genezę Rad Duszpasterskich, a także zwrócił uwagę na nadzieje związane z dobrze pojętą Radą. Świeccy niejednokrotnie mają większe możliwości ewangelizacyjne niż osoby duchowne. W czynnościach liturgicznych nikt nie zastąpi kapłana, jednak w katechizacji pole działania ma także laikat.

            W drugiej części Kongresu głos zabrał ks. kan. Marcin Węcławski, proboszcz parafii pw.  Maryi Królowej na poznańskiej Wildzie. Zaprezentował pracę katechistów w parafialnej wspólnocie. Podczas spotkań przygotowujących rodziny do przyjęcia sakramentów, czy to chrztu, bierzmowania lub komunii świętej, rodzice łatwiej otwierają się przed świeckim. Katechizacja dorosłych jest ważniejsza niż katechizacja dzieci i młodzieży, ponieważ właściwie ukształtowani rodzice są w stanie katechizować swoją rodzinę. „Pomóżcie księdzu proboszczowi włączając się w dzieło katechistów – Was też Chrystus powołuje” – zakończył wystąpienie ks. Węcławski.

Następnie swoją pracę zaprezentowali przedstawiciele Parafialnych Rad Duszpasterskich z parafii pw.: Świętej Rodziny w Poznaniu, św. Andrzeja Apostoła w Boruszynie i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolechowie, a także Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu. Po przerwie twórcy nowatorskiej aplikacji „Drogowskaz”, zachęcali do korzystania z niej i współtworzenia. Archidiecezjalny Duszpasterz Rad Parafialnych ks. Krystian Sammler zachęcił do włączenia się w przygotowanie w parafiach peregrynacji kopii Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Będziemy gościć Matkę Bożą w archidiecezji przez rok, od 18 maja 2019 r. Peregrynacji towarzyszyć będzie hasło: „Z Maryją w nowe czasy”. I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich Archidiecezji Poznańskiej zakończyło podsumowanie abp. Stanisława Gądeckiego i jego błogosławieństwo. Uczestnicy Kongresu mieli okazję zwiedzić „Sakralia” 2018 – Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów.

            Liczny udział w Kongresie przedstawicieli Akcji Katolickiej świadczy o ich zaangażowaniu w życie wspólnoty parafialnej. Comiesięczna formacja na spotkaniach Parafialnych Oddziałów, a także udział w Spotkaniach Okręgowych, Zjazdach Rejonowych i pielgrzymkach organizowanych przez Diecezjalny Instytut jest tu bardzo pomocna. Na tak ukształtowanych członków Parafialnych Rad Duszpasterskich z pewnością może liczyć ksiądz proboszcz.

tekst i fot. Jolanta Horowska