Poznań. Chrystus i my…i Akcja Katolicka

24 czerwca 2018|03:12

W sobotę 23 czerwca 2018 r., w ramach obchodu Jubileuszu 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich, przeżywaliśmy Ogólnopolski Zjazd Akcji Katolickiej. Miejscem spotkania był jeden z najstarszych kościołów w Poznaniu – kościół pw. św. Marcina. Przybyłych powitała prezes DIAK Archidiecezji Poznańskiej Bogumiła Kania-Łącka. Członkowie stowarzyszenia, z prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszulą Furtak i asystentem krajowym bp. Mirosławem Milewskim na czele, a także przedstawicielami m.in. z diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Pelplińskiej, Warszawskiej, Katowickiej, Kaliskiej, Toruńskiej, asystentami kościelnymi diecezjalnymi i parafialnymi oraz gospodarzami, wysłuchali dwóch wykładów: „Na tym miejscu, w pośrodku najstarszej z ziem piastowskich (…) zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła” – ks. kan. Romana Dworackiego, asystenta DIAK Poznań i „Maryja – Oblubienica Ducha Świętego” – o. prof. UAM dr. hab. Adama Wojtczaka OMI. Ks. proboszcz Antoni Klupczyński przybliżył historię parafii i kościoła.

fot. Ryszard Furtak, Jolanta Horowska, Andrzej Kmiecik, Emilia Rogalińska, Waldemar Wylegalski

Bp Milewski określił to spotkanie jako „wizytę ad limina episcoporum”. Traktując ją jako pielgrzymkę – spotkanie zyskuje głębszy wymiar. Prezes Furtak zwracając się do zebranych parafrazując jubileuszowe hasło „Poznań. Chrystus i my … i Akcja Katolicka” przypomniała, że jako członkowie AK mamy wpływ na życie religijne naszych rodzin, postrzeganie Kościoła w Polsce, a także tworzenia prawa.

Na zakończenie części spotkania przewidzianej dla Akcji Katolickiej udaliśmy się pod budynek Hotelu Rzymskiego, w którym przed wojną mieściła się pierwsza siedziba AK w Polsce – Naczelny Instytut Akcji Katolickiej. Przypomina o tym tablica umieszczona przy wejściu, pod którą złożyliśmy symboliczną wiązankę kwiatów.

Następnie dołączyliśmy do innych grup i stowarzyszeń katolickich, które również tego dnia miały swoje spotkania, aby we wspólnocie przypomnieć o przybyciu 1050 lat temu bp. Jordana na ziemie polskie. W procesji podążającej z Fary do katedry, z wizerunkiem Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, udaliśmy się na Ostrów Tumski, aby wziąć udział w Eucharystii wieńczącej jubileusz.

Miłym akcentem spotkania była wizyta prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszuli Furtak w nowej siedzibie DIAK Archidiecezji Poznańskiej – Ostrów Tumski 4.

 

Jolanta Horowska