Przemijanie ma sens

28 października 2018|23:57

I tak przechodzą pokolenia. Nadzy przychodzą na świat i nadzy wracają do ziemi, z której zostali wzięci. (..) Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens, ma sens… ma sens… ma sens!

 Św. Jan Paweł II „Tryptyk rzymski”

Przeżywamy wyjątkowe dni – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. To szczególnie dobry czas, by uzmysłowić sobie, że jestem przechodniem i gościem na ziemi, należy pomyśleć o sprawie zbawienia, a póki co, żyć tak, aby w godzinie śmierci mógłbyś ty i najbliżsi raczej cieszyć się, niż smucić. Nadchodzą więc dni, by odkryć, że życie wieczne zaczyna się tu i teraz, że śmierć jest częścią życia.

Przy grobie, wpatrzeni w tablice z imieniem, nazwiskiem, datami, umiejmy szukać sensu swego istnienia. Codziennie piszemy księgę swego życia, a każda strona powinna być zapisana myślami, mową i uczynkami miłymi Bogu i ludziom, a bliskość zmarłych niech doda sił, bo jesteśmy spadkobiercami ich dziedzictwa duchowego: szlachetności, honoru, sposobu bycia, zalet charakteru. Zmarłym, już nieśmiertelnym, winniśmy wdzięczność i modlitwę o miłosierdzie Boże nad nimi.

Pamiętajmy także o Tych, którzy zostawili swój ślad w Akcji Katolickiej naszej archidiecezji:

Śp. ks. prałacie Stefanie Schudym – pierwszym asystencie diecezjalnym AK Archidiecezji Poznańskiej

Śp. Andrzeju Czyżaku – pierwszym prezesie DIAK Archidiecezji Poznańskiej

Śp. Kazimierzu Grześkowiaku – drugim prezesie DIAK Archidiecezji Poznańskiej

oraz Zmarłych prezesach Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej i członkach Akcji Katolickiej.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Amen.