Spotkania formacyjno-kolędowe

18 stycznia 2018|00:13

W środę, 17 stycznia 2018 r. odbyło się spotkanie formacyjno-kolędowe dla członków Akcji Katolickiej z Poznania i okolic, czyli z Okręgu III, IV i V. Rozpoczęliśmy Eucharystią w kościele pw. św. Rocha w Poznaniu, której przewodniczył Asystent Kościelny DIAK, ks. Roman Dworacki.

Po Mszy św. zebrani członkowie Akcji Katolickiej stanęli wokół grobu pierwszego Asystenta Kościelnego DIAK Archidiecezji Poznańskiej śp. ks. Stefana Schudego i odmówili modlitwy w jego intencji. Następnie wszyscy przeszli do Centrum Duszpasterskiego im. św. Jana Pawła II na spotkanie formacyjno – kolędowe. Ks. Asystent poprowadził rozważania, które były przeplatane śpiewem kolęd. Na koniec Prezes DIAK Bogumiła Kania-Łącka przekazała najważniejsze informacje dotyczące najbliższych spotkań diecezjalnych Akcji Katolickiej.

Emilia Rogalińska, opiekun Okręgu III i V

zdjęcia i tekst

Wspólna modlitwa i śpiew kolęd

19 stycznia 2018 r. w Pakosławiu odbyło się spotkanie POAK dekanatów jutrosińskiego i rawickiego. Rozpoczęło się ono Mszą św. koncelebrowaną, którą odprawili ks. proboszcz Maciej Kuczma i ks. kanonik Ryszard Kurpisz. W intencji członków Akcji Katolickiej modlił się asystent pakosławskiego POAK – ks. Maciej Kuczma. W spotkaniu wzięło udział 38 osób, które prezentowały POAK z Sarnowy oraz POAK miejscowy. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Eugeniusz Ludwiczak – członek zarządu DIAK z Poznania. Po nabożeństwie w kościele członkowie Akcji Katolickiej udali się do restauracji MARIO na skromny poczęstunek. Tam wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sowach, które zaprezentowały piosenki, pastorałki i kolędy. Ich występ przygotowany przez p. Arletę Tysiak – dyrygentkę chóru szkolnego, został przyjęty gromkimi oklaskami. Wspólna modlitwa i śpiew kolęd oraz pieśni patriotycznych zainicjowany przez p. prezes Zdzisławę Ostrowską zakończył spotkanie.

Eugeniusz Ludwiczak, opiekun Okręgu VII

U Matki Bożej Literackiej

W czwartek 25 stycznia 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku miało miejsce spotkanie formacyjno-kolędowe Okręgu II. Początkiem formacyjnego wieczoru było nabożeństwo do Pani Bukowskiej. Mszy św. koncelebrowanej, z udziałem ks. kan. Antoniego Lorenza, asystenta POAK przy parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy, przewodniczył kustosz Sanktuarium, a zarazem asystent POAK parafii pw. św. Stanisława Bp. i Męczennika ks. prałat Andrzej Szczepaniak.  Ks. proboszcz w kazaniu nawiązał do słów „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię” (Mk 16,15). Jesteśmy posłani, jak Apostołowie, aby nieść światu Chrystusa – mówił kaznodzieja. Nie możemy się bać, że cały świat na nas czeka, nie mamy zastanawiać się, w którym kierunku się udać, musimy poddać się działaniom Ducha Świętego tu i teraz. To jest nasze powołanie.

Druga część spotkania rozpoczęła się od śpiewu kolęd. Styczniowy temat z materiałów formacyjnych przygotowanych dla Akcji Katolickiej w Polsce Rola Ducha Świętego w życiu Trójcy Świętej poprowadził Kustosz Sanktuarium. Przypomniał także dzieje tego miejsca oraz historię Cudownego Obrazu. Przedstawiciele Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej Jolanta Horowska i Eugeniusz Ludwiczak w imieniu prezes DIAK Bogumiły Kani-Łąckiej i asystenta kościelnego ks. kan. Romana Dworackiego, przekazali pozdrowienia i bieżące komunikaty. Apel jasnogórski, modlitwa jubileuszowa i błogosławieństwo udzielone przez Asystenta miejscowego POAK zakończyło spotkanie. Udział ponad 50 członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z parafii: NMP Wniebowziętej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty we Lwówku, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu, św. Mateusza w Opalenicy i gospodarzy, a także z sąsiedniego Okręgu III z POAK przy parafii pw. Świętej Trójcy w Stęszewie, świadczy o potrzebie przeżywania własnego powołania w akcyjnej wspólnocie.

Takie spotkani odbyło się jeszcze 10 stycznia w parafii pw. Ducha Świętego w Śremie dla Okręgu VIII.

Jolanta Horowska, opiekun Okręgu II

zdjęcia i tekst