Św. Jan Paweł II naszym drogowskazem

23 października 2017|02:31

Niedziela 22 października 2017 r. to nie tylko niedziela misyjna, nie tylko wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. To dla Akcji Katolickiej w Polsce dzień ogłoszenia Ojca Świętego patronem. Jak mówił w kazaniu celebrujący Mszę św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela J. E. kardynał Kazimierz Nycz. Kościół istnieje w świecie poprzez świeckich – słowa Papieża Polaka przypomniał metropolita warszawski, wskazując jednocześnie, że są one dla nas wyzwaniem, misją, jaka stoi przed członkami Stowarzyszenia. Eucharystię pod przewodnictwem Kardynała współcelebrowali abp Józef Michalik i asystent Akcji Katolickiej w Polsce bp Mirosław Milewski, wraz z asystentami kościelnymi przybyłymi z delegacjami Diecezjalnych i Parafialnych Oddziałów.

Zebrali się tutaj dzisiaj ci, którzy realizują z oddaniem misję powołania w Akcji Katolickiej – witała przybyłych do Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak. Tutaj odbyła się druga część spotkania, w trakcie której wykład okolicznościowy „Ewangelizacyjne intuicje świętego Jana Pawła II wobec Akcji Katolickiej” wygłosił J.E. abp Józef Michalik. Świeccy dbając o rozwój duchowy często sięgają po formację w stowarzyszeniach, wśród których prym wiedzie Akcja Katolicka. Jej otwarcie na inne wspólnoty, walka o człowieka, jego duszę, troska o kondycję rodziny i droga do zmiany oblicza Polski, która biegnie przez serca Polaków, to zadania stojące przed Akcją. W łączności z hierarchią kościelną wpisuje się ona w działania na rzecz krzewienia nowej ewangelizacji. Krajowy Asystent kościelny AK bp Mirosław Milewski parafrazując słowa włoskiego księdza Routolo Dolindo mówił: św. Janie Pawle II, ty się zajmij Akcją Katolicką w Polsce. Ciepłe słowa, skierowane przez zaproszonych gości, były równocześnie zachętą do dalszego działania w myśl zasady: widzieć > oceniać > działać. Jego życie i nauczanie niech stanie się dla nas drogowskazem. Miłym akcentem odświętnego dnia był koncert „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły w wykonaniu Marcina Stycznia a zespołem.

Od dziś mamy wielkiego orędownika w niebie. Święty Janie Pawle II, Promotorze cywilizacji miłości, Głosicielu Nowej Ewangelizacji – módl się za nami.

http://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/akcjakatol2017.html

Jolanta Horowska

zdjęcia Emilia Rogalińska, Jolanta Horowska i Ryszard Furtak