Szukaj
Wspólnota to najpiękniejsze imię parafii
16 września 2023|22:00
„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” refleksje po XV Ogólnopolskim Forum Duszpasterskim
Wzorem lat ubiegłych, w Centrum Wykładowo – Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej odbyło się już XV Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie zorganizowane przez Akcję Katolicką Archidiecezji Poznańskiej. Sesję poprzedziła Msza Święta odprawiona w kościele pw. św. Rocha przez kardynała Dominika Dukę OP, emerytowanego prymasa Czech. Homilię wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki, który nawiązując do tematu nowego roku duszpasterskiego w polskim Kościele w latach 2023/24 wyjaśnił, na czym polega czynne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła, a także wskazał, jak je osiągnąć.
Metropolita Poznański będąc, jak zawsze, gospodarzem Forum, powrócił do tych myśli w „Słowie wprowadzającym” rozpoczynającym obrady. Podkreślił, że czynne uczestnictwo we współczesnym Kościele to nie funkcja, pojawienie się w nim w sensie fizycznym, ale uczestnictwo wewnętrzne, które można osiągnąć poprzez wiarę.
Pierwszym wykładowcą podczas sesji był gość z Czech – kardynał Dominik Duka, a tematem jego wystąpienia była sytuacja Kościoła powszechnego. Potraktował temat bardzo szeroko, gdyż mówił o Kościele jako kolebce kultury i cywilizacji, o jego wymiarze historycznym i socjologicznym. Przywołał też określenie użyte przez papieża Franciszka, że „Kościół to szpital polowy”. Przypomniał, że Kościół katolicki jest ekumeniczny, bo Chrystus umarł za wszystkich. Kończąc, zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo nowych ideologii, ponieważ uniemożliwiają one poznanie Boga lub deformują Jego obraz.
Następnie „Założenia Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na 2023/24″ przedstawił sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP biskup Waldemar Musioł. Podkreślił z mocą, że wielu wiernych nie zna lub zna słabo elementarz wiedzy o Kościele, z czego wynika brak odpowiedzialności za niego. W tej sytuacji istnieje pilna potrzeba katechezy o Kościele. Wyjaśnił, że uczestnictwo we wspólnocie Kościoła to nie mnożenie akcji, ale trwanie na modlitwie, słuchanie i rozważanie Słowa Bożego i, co ważne, razem z innymi (wspólnotowo). Powinna też towarzyszyć temu świadomość bycia posłanymi. Następnie przedstawił cele programu duszpasterskiego: ożywienie wspólnotowości i zdynamizowanie uczestnictwa w życiu Kościoła. Istotą tych działań musi być stałość i długofalowość.
Kolejny referat wygłosił o. prof. Jarosław Kupczak (dominikanin) z Uniwersytetu JPII w Krakowie, który podjął temat „Teologiczne rozumienie synodalności Kościoła” Wyjaśnił, że zasadą synodalności jest działanie w Kościele Ducha Świętego poprzez miłość. Dlatego w Kościele to, co widzialne przygotowuje do tego, co niewidzialne, a otrzymujemy to poprzez wiarę.
Rektor KUL – ks. prof. Mirosław Kalinowski podzielił się doświadczeniem opieki sprawowanej w hospicjum „Dobrego Samarytanina”, którym kieruje od 9 lat, w nawiązaniu do tematu „Specyfika realizacji zbawczej misji Kościoła przez duchownych, świeckich i osoby konsekrowane”. Zachęcał do kierowania się zasadą św. Augustyna: „Ludzi trzeba kochać, ale ich błędy potępiać” oraz do tego, by różnić się pięknie.
„Parafia jako wspólnota” – tym zagadnieniem zajął się ks. dr hab. Marian Duda z Częstochowy. Stwierdził, że „wspólnota” to najpiękniejsze imię parafii, a środkami nadprzyrodzonymi do uczestnictwa w komunii misyjnej w parafii są Słowo Boże, Eucharystia i inne sakramenty oraz braterska służba miłości, gdzie nikt nie czuje się obcy.
Ks. dr hab. Andrzej Proniewski prof. Uniwersytetu Białostockiego wygłosił referat zatytułowany „Ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty odnowy eklezjalnej w budowaniu parafii jako <wspólnoty wspólnot>”. Uznał między innymi konieczność istnienia ruchów i wspólnot kościelnych, ponieważ wypełniają one potrzebę przyjaźni i dają szansę na wysłuchanie w gronie osób życzliwych, przez co stają się miejscem wzrostu duchowego. Przestrzegał jednak przed wprowadzaniem nowych form modlitwy oraz przed indywidualnym interpretowaniem Pisma św.
Ostatni wykład na temat: „Jak głosić Ewangelię współczesnemu człowiekowi?” wygłosiła osoba świecka – specjalistka od komunikacji społecznej i medioznawca dr hab. Monika Przybysz, prof. UKSW z Warszawy. Rozpoczęła od mocnego stwierdzenia, że „Kapłan nie może dziś głosić, tylko świadczyć”, a skoro tak, to głosić musimy my – świeccy. Następnie przedstawiła sytuację tych, którym mamy głosić Ewangelię, koncentrując się na dzieciach i młodzieży, jako najbardziej zagrożonych przez współczesny świat, a zwłaszcza przez media. Dała również wskazówki, w jaki sposób ewangelizować m. in. Chwal, nie krytykuj! Bądź z nimi! Módl się! Zakończyła słowami: „Będziemy mieć takie wspólnoty, jakie sobie wymodlimy”, zbierając burzliwe oklaski.
XV Forum podsumował ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, który podziękował organizatorom, prelegentom oraz licznie zebranym uczestnikom, a następnie udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Małgorzata Adamiak
zdjęcia Jolanta Horowska i Facebook