Czyńcie to na moją pamiątkę – rekolekcje

6 października 2019|15:45

W dniach 4 – 6 października 2019 r. w Domu Misyjnym o. Werbistów w Chludowie odbyły się jesienne rekolekcje „Czyńcie to na moją pamiątkę” (1 Kor. 11,24) dla członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. Zorganizował je Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu. Celem spotkania było wprowadzenie do nowego programu duszpasterskiego poświęconego Eucharystii jako „Wielkiej tajemnicy wiary”. Rekolekcje, w oparciu o Adhortację Apostolską Ojca Świętego Benedykta XVI „O Eucharystii źródle i szczycie życia i misji kościoła”, prowadził ksiądz prof. Zbigniew Teinert. Tematem rozważań były: „Tajemnica Eucharystii”, „Nawrócenie” i „Eucharystia a eschatologia”. Rekolekcjonista przybliżył nam wielką tajemnicę wiary jaką jest Eucharystia. Wykłady uzupełniał osobistymi i bogatymi wspomnieniami ze swojego życia. Mogliśmy poznać historię małej Irki, która pragnęła umrzeć i iść do Boga, historię bohaterów z czasu II wojny światowej dla których wiara była najważniejsza oraz historię o obronie Kościoła w Grodnie w okresie komunizmu i wiele innych.

Obejrzeliśmy również przejmujący film pt.: „Życie stygmatyczki”. Bohaterką filmu była Teresa Neumann wizjonerka – mistyczka, która od 1922 r. do swojej śmierci w 1962 r. nie spożywała żadnych pokarmów oprócz codziennej Eucharystii, a od 1927 r. nie piła napojów. Obliczono, że 780 razy, co piątek, przeżywała śmierć Chrystusa na krzyżu. W czasie wizji, które przeżywała od czwartku do niedzieli, mówiła bezbłędnie kilkoma językami, między innymi: aramejskim i greckim. Natomiast od poniedziałku do środy była wesołą kobietą, wykonującą prace polowe. W 2005 r. został wszczęty jej proces beatyfikacyjny.

Podczas rekolekcji uczestniczyliśmy we Mszach św., w których angażowaliśmy się w liturgię. Odmówiliśmy różaniec z rozważaniami św. Jana Pawła II patrona Akcji Katolickiej w Polsce oraz koronkę do Miłosierdzia Bożego. Rano modliliśmy się Jutrznią, a dzień kończyliśmy Apelem Jasnogórskim z rozważaniem. W niedzielne przedpołudnie, przy sprzyjającej pogodzie, mogliśmy spacerować po przeuroczym parku i obserwować pływające kaczki po stawie. W czasie rekolekcji czuwał nad nami i wspierał nas modlitwą ks. Roman Dworacki, asystent DIAK.

Bóg zapłać wszystkim, którzy przygotowali rekolekcje, a zwłaszcza pani Prezes DIAK Bogumile Kani-Łąckiej. Do zobaczenia na następnych!

                                                                                                                                                                                                                                                 Artur Perz  Członek POAK w Kościanie

fotorelacja Emilia Rogalińska i Jolanta Horowska