Wierzę w Kościół Chrystusowy

17 września 2022|23:14

W sobotę 17 września 2022 r. odbyło się XIV Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie pod hasłem  „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Uczestnicy sesji zapoznali się z założeniami nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który rozpocznie się od pierwszej niedzieli adwentu. Cele programu przedstawił bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Sesję poprzedziła Eucharystia sprawowana w kościele pw. św. Rocha. W homilii bp Andrzej Czaja mówił, że w sytuacji nie tylko zewnętrznego nastawania na Kościół, ale i kryzysu wewnątrz Kościoła, trzeba sobie uświadomić, co znaczy być w Kościele. Wskazał, że trzeba czerpać z Bożego Ducha i owocować, by być bardziej Chrystusowym, by Nim promieniować, upodabniać się do Niego. Musimy być żyzną ziemią – to nasze zadanie.

W Centrum Wykładowo – Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej zebranych powitała prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej w Poznaniu Bogumiła Kania-Łącka. Odczytała też skierowany na jej ręce list od Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego do uczestników Forum. Słowo wstępne wygłosił abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący KEP. Nawiązał do wniosków wypływających z syntezy ogólnopolskiej Synodu o Synodalności ogłoszonego przez papieża Franciszka w 2021 r. oraz zakończonego w czwartek Kongresu Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych w Kazachstanie.

Gościem Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego był kard. Angelo Scola, abp senior Archidiecezji Mediolanu, który przesłał nagranie swojego wystąpienia. Prelegentami Forum byli: o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski, OSPPE z Krakowa, ks. prof. dr hab. Jerzy Szymik z Katowic, ks. dr hab. Jacenty Mastej, prof. KUL, prof. dr hab. Michał Wojciechowski z Olsztyna oraz ks. dr hab. Robert Skrzypczak, prof. AKW.

Wystąpienie kard. Angelo Scoli, 19.09.2022; ISTOTA KOŚCIOŁA. KRYZYS I PRZYSZŁOŚĆ KATOLICYZMU

W spotkaniu uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, katechiści i nadzwyczajni szafarze Komunii św. między innymi z archidiecezji krakowskiej, katowickiej, warszawskiej i gnieźnieńskiej oraz diecezji płockiej, toruńskiej, kaliskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i włocławskiej oraz archidiecezji poznańskiej. Spośród ponad 350 osób zebranych w auli najliczniej reprezentowaną grupą była Akcja Katolicka. Sesji towarzyszyła wystawa „Bazyliki mniejsze Archidiecezji Poznańskiej” przygotowana przez DIAK.

Więcej czytaj: TUTAJ

zdjęcia Emilia Rogalińska i Jolanta Horowska