Wszyscy się radujmy!

4 października 2017|01:53

Dzień 3 października to wymowna data dla członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii pw. NMP Wniebowziętej, św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela we Lwówku. Od tego dnia zaczęły się systematyczne spotkania Ks. Proboszcza z osobami pragnącymi aktywniej włączyć się w życie tej wspólnoty parafialnej. Zaowocowało to powołaniem Parafialnego Oddziału.

Warto wspomnieć, że w parafii lwóweckiej Akcja Katolicka istniała już w 1936 r.! Jakie były jej losy po wojnie – wiadomo. Dopiero na prośbę św. Jana Pawła II AK w Polsce rozpoczęła swoją działalność. Dla naszej archidiecezji dniem, od którego na nowo liczymy działalność stowarzyszenia jest data 24 czerwca 1996 r.

Świętowanie odnowionej Akcji Katolickiej we Lwówku rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym. To, co najcenniejsze w tym stowarzyszeniu to ścisła współpraca kapłanów i świeckich. Tak więc przy ołtarzu stanęli nasi asystenci: ks. kan. Roman Dworacki, asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, ks. kan. Ekspedyt Błaszczak, emerytowany proboszcz tutejszej parafii, ks. Grzegorz Gałkowski, obecny proboszcz, ks. Andrzej Szczepaniak, dziekan bukowski, ks. Andrzej Grabański, proboszcz parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu. Przedstawiciele z POAK Okręgu II (Buk, Opalenica, Nowy Tomyśl) zgromadzili się w świątyni, aby dzielić radość gospodarzy.

Pokaz multimedialny przygotowany i prezentowany przez pierwszego prezesa Ireneusza Witkowskiego udowodnił, jak wiele świeccy mogą zdziałać w parafii. Akcja Katolicka to przede wszystkim formacja, z której wypływa działanie. Część formacyjną poprowadziła prezes DIAK Bogumiła Kania-Łącka. Zachęcała do przyjrzenia się patronom stowarzyszenia i czerpania z nich wzoru. Św. Wojciech, św. Jan Paweł II, bł. Edmund Bojanowski – mogą być naszą pomocą i dziś. Patrząc w przeszłość musimy myśleć o przyszłości. Także i nas musi ktoś kiedyś zastąpić. Radością napawa fakt, że POAK we Lwówku się rozwija. Jak powiedział jego prezes Jan Kawała do 27 członków wkrótce dołączy kolejnych 3. Ks. Andrzej Szczepański, kustosz sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku, opowiadając o przygotowaniach i przebiegu koronacji obrazu Matki Bożej (10 września 2017 r.) dał piękne świadectwo współpracy świeccy – kapłani.

W psalmie responsoryjnym przewidzianym w liturgii na dzisiejszy dzień śpiewaliśmy: Pan jest z nami! Wszyscy się radujmy. Dzielmy się tą radością. Kształtujmy nasze sumienia, formujmy się duchowo i intelektualnie, byśmy mogli osiągnąć peryferie – jak mówił papież Franciszek do członków włoskiej AK – Idźcie i bądźcie Kościołem mocą Ducha Świętego!

Jolanta Horowska