Dzielmy się wiarą jak chlebem… czyli o niezupełnie przypadkowym spotkaniu.

10 grudnia 2019|09:01

Poniedziałkowe popołudnie (a może należałoby powiedzieć wieczór, jako że druga połowa października to wczesny zmierzch) postanowiliśmy spędzić nietypowo, chociaż czy na pewno? Pewne jest to, że kilkunastoosobowa grupa naszej parafialnej Akcji Katolickiej wybrała się w odwiedziny do parafii pw. NMP Niepokalanie Poczętej przy ul. Mariackiej w Poznaniu, gdzie zostaliśmy sympatycznie przyjęci i ugoszczeni przez ks. proboszcza oraz miejscowy oddział Akcji Katolickiej.

Pomysł zrodził się kilka miesięcy wcześniej, a impulsem było pragnienie, by od czasu do czasu nawiedzić wybraną parafię maryjną w Poznaniu. Przyznaję, że parafia na Zawadach nie była nam znana, co niewątpliwie było przyczynkiem, żeby ją poznać. A gdy jeszcze okazało się, że jest okazja do spotkania dwóch oddziałów AK, zapadła decyzja.

Z wizytą u Niepokalanej, czyli zaproszenie na różaniec…

Ponieważ w odwiedziny zapowiedzieliśmy się 21 października 2019 r., w sposób oczywisty zostaliśmy zaproszeni do udziału w nabożeństwie różańcowym. Następnie uczestniczyliśmy we mszy św., po której proboszcz, ks. Zbigniew Szlachetka, w kilku słowach przybliżył historię kościoła i parafii, przytaczając kilka ciekawostek. Wybudowany przed pierwszą wojną światową kościół był pierwotnie filią świątyni św. Jana Jerozolimskiego za murami na poznańskiej Komandorii. Kościół Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej nie jest pierwszą świątynią na Głównej w Poznaniu. Pierwszy powstał najprawdopodobniej w XII lub XIII wieku. Strawił go pożar w 1260 roku. Świątynię odbudowano, ale niewiele wiadomo o jej dziejach. Obecny gmach świątyni był budowany od 1909 roku. W 1914 roku został oddany do użytku. W czasie wojny kościół przez pewien czas służył jako składnica mebli, został zniszczony. Po wyzwoleniu Poznania przystąpiono do odbudowy zniszczonego kościoła. W latach 80. ubiegłego stulecia w Bogucinie podjęto budowę kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, która została poświęcona w 1982 roku. Podczas pierwszej wizyty Jana Pawła II w Poznaniu (1983) kompleks budynków parafialnych powiększył się o Dom Katechetyczny noszący imię papieża. W latach 90. w Bogucinie została wzniesiona grota Matki Bożej Fatimskiej, natomiast w kościele i na terenie przykościelnym przeprowadzono prace remontowe i inwestycyjne.

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz” (autor nieznany)

Druga część spotkania przebiegała w dużo swobodniejszej atmosferze, czyli przy stole i smakołykach z filiżanką kawy lub herbaty. Grupę parafialną Akcji przedstawił prezes miejscowego Oddziału, pan Piotr Kosmowski. Gospodarze ugościli nas także opowieściami o swoich działaniach w parafii; nie brakło zabawnych anegdot przytaczanych w historiach parafialnych pielgrzymek. Nie pozostaliśmy dłużni, o naszych działaniach mówił m. in. nasz prezes, pan Grzegorz Nowak; spotkanie zatem nie skończyło się szybko. Mogliśmy nawzajem się poznać, podzielić doświadczeniami, ale też radością, płynącą z wzajemnego porozumienia i wspólnoty. Dobrze wiedzieć, jakakolwiek banalnie by to zabrzmiało, że na przeciwległych peryferiach Poznania też są ludzie, którym zależy, i którzy chcą swoją wiarą dzielić się z innymi. Ponieważ w końcu nadszedł czas pożegnania, trzeba nam było opuścić jakże gościnnych gospodarzy. Nasz proboszcz, ks. Mariusz Mazur CR, nie omieszkał zaprosić gospodarzy z rewizytą, na którą oczywiście z radością czekamy.

                                                                                                                                Beata Jańczak

                                                     POAK przy parafii Imienia Maryi w Poznaniu-Smochowicach