XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Opalenicy

16 listopada 2021|20:19

Trwają XXVIII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Opalenicy. W wydarzenie to zaangażowani są przedstawiciele wspólnot działających przy obu opalenickich parafiach  św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty i św. Józefa, a także Urząd Miejski, Centrum Kultury i Biblioteka, placówki oświatowe. Również POAK należy do grupy organizatorów.

Rozpoczęła je uroczysta Msza św. w Dzień Niepodległości, podczas której o. dr Alojzy Pańczak OFM mówił o potrzebie wolności, jej pielęgnowaniu także dziś. Po Eucharystii Cantate Patriae pozwoliło śpiewem uczcić bohaterów nie koniecznie znanych z imienia i nazwiska, którzy oddali swoje życie za naszą Ojczyznę. Innym muzycznym akcentem był niedzielny koncert Opalenickiej Orkiestry Dętej, od Gaude Mater Polonia po Boże coś Polskę. Tegorocznym DKC patronuje bł. Stefan kardynał Wyszyński. Poniedziałkowa Wieczornica poświęcona Niekoronowanemu Królowi Polski, jak po śmierci mówiono o Prymasie, została przygotowana przez KSM przy parafii pw. św. Józefa. „Żyję w poczuciu niespłaconego długu wobec prymasa Wyszyńskiego.”- to słowa  s. Nullii, której uzdrowienie stało się przyczynkiem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Spotkanie z tą skromną i cichą ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża poruszyło serca niejednego ze słuchaczy.

Innym wydarzeniem związanym z AK będzie wprowadzenie relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego, patrona Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej podczas Mszy św. w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Pamiętamy też o drugim człowieku, dzieląc się darem krwi podczas akcji krwiodawstwa i możliwość przyjęcia szczepionek przeciw covid 19 i grypie.

Wystawa Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski przygotowana przez Zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej na Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie można obejrzeć przez cały czas trwania Dni, 11 – 21 listopada 2021 r., w kruchcie kościoła pw. św. Mateusza.

Serdecznie zapraszamy!